BOHOSLUŽBY – INFORMACE

„AKTUALITY“

Bohoslužby v rozvolnění

Milí přátelé,

rozvolnění, alespoň co se týče setkávání, už je v běhu. S tím souvisí dlouho očekávaná událost – obnovení nedělních bohoslužeb v našich kostelích a modlitebnách.

Z technického hlediska jsou aktuálně bohoslužby možné za těchto podmínek:

  • bohoslužeb se účastní max. 20 osob
  • před vstupem do kostela/modlitebny si účastníci dezinfikují ruce
  • účastníci mezi sebou dodržují minimální rozestupy 2 metry (s výjimkou členů domácnosti)
  • povinné roušky
  • povinnost nosit roušku se netýká osob přednášejících (např. kazatelů, zejména při kázání)
  • v průběhu bohoslužeb zpívá max. 5 lidí

A nyní ta již dlouho pokládaná otázka. Kdy tedy budou bohoslužby takříkajíc v tváří v tvář? Logicky se nabízí první adventní neděle. Na tu ovšem naše evangelická církev koná společnou online bohoslužbu ze sboru v Pardubicích, kterou povede synodní senior Daniel Ženatý. Do sborů jsme i obdrželi dopis, ve kterém naše ústředí nabízí, a vlastně i vybízí k těmto společným, centrálním celocírkevním online bohoslužbám. Je to příležitost mít v následující neděli jedny celocírkevní bohoslužby. Po úvaze jsme se dohodli, že se k nim ještě pro tuto neděli připojíme. Bohoslužby tedy 29. listopadu v Krouně nebudou (pátá neděle v měsíci bývá bohoslužba jen v Krouně). Odkaz na živé vysílání zde: https://www.e-cirkev.cz/clanek/6739-Bohosluzba-na-prvni-adventni-nedeli-29-11-2020/index.htm

Sejdeme se tedy na živo druhou adventní neděli, tedy 6. prosince v Krouně a Svratouchu, ve standardních časech (9:00 Krouna a 10:30 Svratouch). Obnovení bohoslužeb bude oznámeno příští týden v rozhlase.

Asi se ptáte, jestli budeme v kostele či v modlitebně. Jestli chceme dodržet výše zmíněné podmínky, zbývá nám prozatím možnost slavit bohoslužby v kostele. Tedy alespoň v Krouně, případně ve Svratouchu. (Ve Svratouchu dle účasti… kdyby se nás setkala hrstka, asi by se dalo i do modlitebny na faře, která je ovšem maličká).

Ještě vám mohu prozradit, že bohoslužba 6. prosince bude i tak trochu slavnostní. Pokud se vše zadaří, budeme se radovat ze křtu jednoho mladého člověka.

No a jak se tedy vybavit na bohoslužby v kostele? K dispozici máme kostelní podsedáky, které jsou ovšem, alespoň z počátku chladnější, než si je zahřejete.

Z osobních zkušeností doporučuji vzít si sebou teplou deku. Nebo si jí pořídit. Vřele doporučuji tzv. beránkové deky z mikrovlákna, mikroplyše. Prodávají se v rozměrech 150 x 200 cm, a dá se do ní tedy velmi dobře zachumlat, případně s ní můžete přikrýt i vaše sousedy v lavici. Já sám vlastním už dvě tyto deky. Pořídit je můžete např. v internetovém obchodě 4home.cz.[1] Na výběr je velmi mnoho krásných vzorů a barevných variant. Cena je kolem 600 Kč. Navíc, jí i velmi prakticky využijete doma (já jsem si jí moc oblíbil).

Samozřejmě si můžete vzít i jakoukoli svojí oblíbenou, hřejivou deku. J

A podaří-li se to, v Krouně, při vstupu do kostela, na vás bude čekat i nějaký ten teplý, posilující nápoj.

A pokud vám to přesto nedá, a budete mít v neděli 29. 11. od cca 10:00 do 11:00 cestu kolem krounské fary, zkuste zazvonit a zastavit se na chvilku. V tomto čase bude také fara otevřena pro každoroční sběr dárků v rámci akce Krabice od bot (v současné době jsou již skoro všechny dárky rezervované). Bude tu nachystán šálek čaje či kávy. Nebo i možná něčeho silnějšího…

Ještě vás mohu informovat, že o víkendu bude na faře probíhat renovace, broušení původních smrkových podlah v prvním patře. (chodbičky a dvě místnosti).

Doporučuji ještě sledovat náš sborový web. Najdete tam všechny informace a i případný harmonogram bohoslužeb ke konci roku.

Ostatní sborové akce, jako biblické hodiny, setkání staršovstva atd. jsou podle současných pravidel možné jen online. Více na webu uckcce.cz.

Zde již naše aktuality končí a já se již těším na setkání s Vámi. Do té doby vám přeji mnoho Božího požehnání, pokoje a trpělivosti!

Honza Mikschik

[1] https://www.4home.cz/4home-berankova-deka-zimni-sen-cervena,-150-x-200/